TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-12S8-6117
DL60R14-12S8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-12S8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-12S8-6117.pdf
Availability of DL60R14-12S8-6117
QUANTITY
DL60R14-12S8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-12S8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R14-12S8-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-12S8-6117
Related LinksDL60R14-, DL60R14-12S8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-12S8-6117 Details Description
Related parts for DL60R14-12S8-6117
CABLE TIE INTERMED BLK 8.0" datasheet.pdf
CONN SPRING 40POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
RES 8.533K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf