TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10S6-6117
DL60R16-10S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R16-10S6-6117.pdf
Availability of DL60R16-10S6-6117
QUANTITY
DL60R16-10S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10S6-6117
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R16-10S6-6117
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/RED datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf