TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10SY-6106
DL60R16-10SY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10SY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R16-10SY-6106.pdf
Availability of DL60R16-10SY-6106
QUANTITY
DL60R16-10SY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10SY-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10SY-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10SY-6106
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10SY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10SY-6106 Details Description
Related parts for DL60R16-10SY-6106
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 0.5A 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 14POS OR datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
TERM EDGE AMP WW TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf