Yageo RC1206FR-076R65L
RC1206FR-076R65L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-076R65L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-076R65L.pdf
Availability of RC1206FR-076R65L
QUANTITY
RC1206FR-076R65L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-076R65L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-076R65L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-076R65L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-076R65L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-076R65L Details Description
Related parts for RC1206FR-076R65L
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA Backlight 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 132POS 11ROW RT ANG datasheet.pdf
VARISTOR 558V 12KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (15 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FEED FINGERCASTING datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf