TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14SN-6106-LC
DL60R18-14SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-14SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-14SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-14SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14SN-6106-LC
DL60R18-14SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-14SN-6106-LC
IDC CABLE - MSD20K/MC20F/MPK20K datasheet.pdf
CONN JACK 6POS MALE SOLDER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 20A LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR RFD21735 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf