TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14SN-6117-LC
DL60R18-14SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14SN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-14SN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R18-14SN-6117-LC
QUANTITY
DL60R18-14SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14SN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14SN-6117-LC
DL60R18-14SN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R18-14SN-6117-LC
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 95POS 5ROW R/A datasheet.pdf
WHITE POLYESTER .325" X .2" datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf