Vishay/Dale RNC50H1130BSRE6
RNC50H1130BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1130BSRE6
Brief Description
RES 113 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1130BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1130BSRE6
QUANTITY
RNC50H1130BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1130BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1130BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1130BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1130BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1130BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1130BSRE6
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 3NC+2NC 24VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CABLE 8COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
M-U-M-N-LPLUGCABLECLAMP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf