TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31PN-6117
DL60R18-31PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R18-31PN-6117.pdf
Availability of DL60R18-31PN-6117
QUANTITY
DL60R18-31PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31PN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31PN-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-31PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-31PN-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-31PN-6117
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TVSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM128K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TAPE LO STATIC POLYIMIDE FILM 1" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 3 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf