TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31SN-6106-LC
DL60R18-31SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-31SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-31SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-31SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31SN-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31SN-6106-LC
DL60R18-31SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-31SN-6106-LC
IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.68 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
COMP STORAGE PLST 13.13"LX8.88"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
16+16 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf