TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S8-6106-LC
DL60R20-25S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R20-25S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R20-25S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S8-6106-LC
DL60R20-25S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R20-25S8-6106-LC
CONN LATCH BLOCK DB9-37POS 2/BAG datasheet.pdf
CONN RECEPT HM R/A 2MM 55POS datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 64POS W/STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 120 MOHM datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf