TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28S8-6106
DL60R20-28S8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28S8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-28S8-6106.pdf
Availability of DL60R20-28S8-6106
QUANTITY
DL60R20-28S8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28S8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28S8-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28S8-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-28S8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-28S8-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-28S8-6106
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD BLK datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM .8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf