TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-12S9-6117
DL60R22-12S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-12S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-12S9-6117.pdf
Availability of DL60R22-12S9-6117
QUANTITY
DL60R22-12S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-12S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-12S9-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-12S9-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-12S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-12S9-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-12S9-6117
Crystal 8.6432MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS485/EIA562 24DIP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 5V datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RGGD RJ45 R/A JACK 8POS CBL HDR datasheet.pdf