TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19PN-6106-LC
DL60R22-19PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
DL60R22-19PN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R22-19PN-6106-LC
QUANTITY
DL60R22-19PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19PN-6106-LC
DL60R22-19PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R22-19PN-6106-LC
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
TOOL CRIMPER RJ45 AMP 8 POS datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC CTRLR UVLO HV 16DIP datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD SNAP LOCK 3MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf