TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55P9-6106-LC
DL60R22-55P9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55P9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
DL60R22-55P9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R22-55P9-6106-LC
QUANTITY
DL60R22-55P9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55P9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55P9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55P9-6106-LC
DL60R22-55P9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R22-55P9-6106-LC
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% DO-35 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9.52MM 6POS PCB datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 6"W datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 42"L X 38"W datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M5 1MM PNP NO datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf