TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-19S8-6117
DL60R24-19S8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-19S8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-19S8-6117.pdf
Availability of DL60R24-19S8-6117
QUANTITY
DL60R24-19S8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-19S8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-19S8-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-19S8-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-19S8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-19S8-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-19S8-6117
DSUB CABLE - CMM15S/AE15G/CMM15S datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 22POS VERT .155" datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 110POS R/A datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 4A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf