TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43S8-6106-LC
DL60R24-43S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-43S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-43S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-43S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43S8-6106-LC
DL60R24-43S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-43S8-6106-LC
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf