TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43SN-6106-LC
DL60R24-43SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-43SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-43SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-43SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43SN-6106-LC
DL60R24-43SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-43SN-6106-LC
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
ICCON,SKT,ASSY datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-30' BLACK datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC POE CTRLR 13W/30W 64QFN datasheet.pdf
RELAY TIMER DPDT 7A 250V datasheet.pdf