TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61P8-6117
DL60R24-61P8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61P8-6117
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R24-61P8-6117.pdf
Availability of DL60R24-61P8-6117
QUANTITY
DL60R24-61P8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61P8-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61P8-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61P8-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61P8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61P8-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-61P8-6117
IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OPTO SENSOR TSH PNP CONN datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 110POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
TRIOMATE ASSY V 3P L=2.794 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf