TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61S7-6106
DL60R24-61S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61S7-6106
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61S7-6106.pdf
Availability of DL60R24-61S7-6106
QUANTITY
DL60R24-61S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61S7-6106
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61S7-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61S7-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-61S7-6106
JUMPER-H2730TR/C2040G/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 320MA 6.44 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf