TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R14-12P6-6106
DL64R14-12P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R14-12P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R14-12P6-6106.pdf
Availability of DL64R14-12P6-6106
QUANTITY
DL64R14-12P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R14-12P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R14-12P6-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R14-12P6-6106
Related LinksDL64R14-, DL64R14-12P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R14-12P6-6106 Details Description
Related parts for DL64R14-12P6-6106
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.5M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SV 7.62HP/4/270MF4 SC/08R BK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf