TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R16-24S7-6106
DL64R16-24S7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R16-24S7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R16-24S7-6106.pdf
Availability of DL64R16-24S7-6106
QUANTITY
DL64R16-24S7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R16-24S7-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R16-24S7-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R16-24S7-6106
Related LinksDL64R16-, DL64R16-24S7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R16-24S7-6106 Details Description
Related parts for DL64R16-24S7-6106
TERM BLOCK HDR 6POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
LED PROTECTOR 18V BI-DIR 3X3 QFN datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ CONTIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BCF 3.81/10/180LR SN GN BX datasheet.pdf
FILTER SAW 722.00 MHZ SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
10000UF 75V 51X79 85C ST datasheet.pdf