TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-28SN-6106-LC
DL64R20-28SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-28SN-6106-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS SKT
Datasheet Download
DL64R20-28SN-6106-LC.pdf
Availability of DL64R20-28SN-6106-LC
QUANTITY
DL64R20-28SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-28SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R20-28SN-6106-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-28SN-6106-LC
DL64R20-28SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R20-28SN-6106-LC
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-TSOP datasheet.pdf
CABLE SMB/SMB 24" RG-179 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220FP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1POS RED 2MA TH datasheet.pdf
HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf