TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-41S6-6117-LC
DL64R20-41S6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-41S6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DL64R20-41S6-6117-LC.pdf
Availability of DL64R20-41S6-6117-LC
QUANTITY
DL64R20-41S6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-41S6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R20-41S6-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-41S6-6117-LC
DL64R20-41S6-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R20-41S6-6117-LC
TRANS NPN 100V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf