TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-19S8-6106-LC
DL64R24-19S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-19S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
DL64R24-19S8-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-19S8-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-19S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-19S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-19S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-19S8-6106-LC
DL64R24-19S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-19S8-6106-LC
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT23A-5 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 317 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC/VDC 5X20 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf