TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-61P8-6106-LC
DL64R24-61P8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-61P8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
DL64R24-61P8-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-61P8-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-61P8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-61P8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-61P8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-61P8-6106-LC
DL64R24-61P8-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-61P8-6106-LC
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
ISOLATOR LOOP PWR 1CH 20MA OUT datasheet.pdf
IC DGTL POT 64POS 5K SGL 8LFCSP datasheet.pdf
SEAMLESS BUTT SPLICE TAPED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf