TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-61PN-6106-LC
DL64R24-61PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-61PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
DL64R24-61PN-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-61PN-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-61PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-61PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-61PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-61PN-6106-LC
DL64R24-61PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-61PN-6106-LC
TRIMMER 10K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BLADE HEX 1.3MM 4" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PINS datasheet.pdf