TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-15P6-6117
DL66R14-15P6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-15P6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R14-15P6-6117.pdf
Availability of DL66R14-15P6-6117
QUANTITY
DL66R14-15P6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-15P6-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R14-15P6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-15P6-6117
Related LinksDL66R14-, DL66R14-15P6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R14-15P6-6117 Details Description
Related parts for DL66R14-15P6-6117
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.9V 1W PMDU datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 90MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf
STRIPPER WIRE 1917A datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO216 datasheet.pdf