TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-15PN-6117-LC
DL66R14-15PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-15PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
DL66R14-15PN-6117-LC.pdf
Availability of DL66R14-15PN-6117-LC
QUANTITY
DL66R14-15PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-15PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-15PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-15PN-6117-LC
DL66R14-15PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R14-15PN-6117-LC
IC IRDA ENCODER/DECODER 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 685MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf