TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R18-14PN-6117
DL66R18-14PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R18-14PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R18-14PN-6117.pdf
Availability of DL66R18-14PN-6117
QUANTITY
DL66R18-14PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R18-14PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R18-14PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R18-14PN-6117
Related LinksDL66R18-, DL66R18-14PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R18-14PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R18-14PN-6117
LAMP NEON GREEN 120V PC MNT datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC Z8 4K OTP 16MHZ W/ADC 28-PLCC datasheet.pdf
IC MULTIVIB MONO DUAL HS 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SGE-245-4-0200 00300M SFTY EDGE datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf