TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-25S9-6116
DL66R20-25S9-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-25S9-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R20-25S9-6116.pdf
Availability of DL66R20-25S9-6116
QUANTITY
DL66R20-25S9-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-25S9-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R20-25S9-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-25S9-6116
Related LinksDL66R20-, DL66R20-25S9-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-25S9-6116 Details Description
Related parts for DL66R20-25S9-6116
CONN HEADER 20POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS R/A .050 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 640MA 185 MOHM datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf