TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-28PN-6116-LC
DL66R20-28PN-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-28PN-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS PIN
Datasheet Download
DL66R20-28PN-6116-LC.pdf
Availability of DL66R20-28PN-6116-LC
QUANTITY
DL66R20-28PN-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-28PN-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-28PN-6116-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-28PN-6116-LC
DL66R20-28PN-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R20-28PN-6116-LC
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 50MHZ T/R datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SMARTSTEP JR 3M PWR CABLE datasheet.pdf
BCZ 3.81/17/180F SN GN BX datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf