TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-39S8-6117-LC
DL66R20-39S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-39S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
DL66R20-39S8-6117-LC.pdf
Availability of DL66R20-39S8-6117-LC
QUANTITY
DL66R20-39S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-39S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R20-39S8-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-39S8-6117-LC
DL66R20-39S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R20-39S8-6117-LC
CONN HEADER 23POS .100 SGL datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
UNIVERSAL DEVICE HOLDER (25) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 690MA 623 MOHM datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS FEMALE IDC datasheet.pdf