TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-19PN-6106-LC
DL66R22-19PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-19PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
DL66R22-19PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R22-19PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R22-19PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-19PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-19PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-19PN-6106-LC
DL66R22-19PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R22-19PN-6106-LC
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 6POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
TAPE VINYL 1"X25' BLACK/BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT .50 16POS PCB datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO PLUG BNC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RSNI 3P/8LD PNP SW datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf