TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-55S7-6116-LC
DL66R22-55S7-6116-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-55S7-6116-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
DL66R22-55S7-6116-LC.pdf
Availability of DL66R22-55S7-6116-LC
QUANTITY
DL66R22-55S7-6116-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-55S7-6116-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R22-55S7-6116-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-55S7-6116-LC
DL66R22-55S7-6116-LC Details Description
Related parts for DL66R22-55S7-6116-LC
CAP CER 220PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 18AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE 10POS datasheet.pdf