Yageo RT0603FRE0749R9L
RT0603FRE0749R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0749R9L
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0749R9L.pdf
Availability of RT0603FRE0749R9L
QUANTITY
RT0603FRE0749R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0749R9L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0749R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0749R9L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0749R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0749R9L Details Description
Related parts for RT0603FRE0749R9L
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 5V INPUT datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTOR datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf