TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R24-19PN-6106
DL66R24-19PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R24-19PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R24-19PN-6106.pdf
Availability of DL66R24-19PN-6106
QUANTITY
DL66R24-19PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R24-19PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R24-19PN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R24-19PN-6106
Related LinksDL66R24-, DL66R24-19PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R24-19PN-6106 Details Description
Related parts for DL66R24-19PN-6106
MOSFET N-CH 100V 17A D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 33.8688MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL A/D 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU M683XX 33MHZ 144LQFP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
LED WHITE 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf