TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R24-43PN-6117
DL66R24-43PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R24-43PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R24-43PN-6117.pdf
Availability of DL66R24-43PN-6117
QUANTITY
DL66R24-43PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R24-43PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R24-43PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R24-43PN-6117
Related LinksDL66R24-, DL66R24-43PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R24-43PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R24-43PN-6117
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 77.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf