TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R24-57S9-6116
DL66R24-57S9-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R24-57S9-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 57POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R24-57S9-6116.pdf
Availability of DL66R24-57S9-6116
QUANTITY
DL66R24-57S9-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R24-57S9-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R24-57S9-6116
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions57
Shell Size - Insert24-57
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R24-57S9-6116
Related LinksDL66R24-, DL66R24-57S9-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R24-57S9-6116 Details Description
Related parts for DL66R24-57S9-6116
RES 3.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.25A 80 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf