TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-12SN-6106
DL68G22-12SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-12SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL68G22-12SN-6106.pdf
Availability of DL68G22-12SN-6106
QUANTITY
DL68G22-12SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-12SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G22-12SN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-12SN-6106
Related LinksDL68G22-, DL68G22-12SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G22-12SN-6106 Details Description
Related parts for DL68G22-12SN-6106
CONN HEADER LOPRO 50POS PCB GOLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
10/30 GEAR SPLIT STANDARD BORE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
50 POS SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
ROUTING BASKET LEVEL CHANGE GRID datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 10% 630VDC datasheet.pdf