TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-32P6-6106
DL68G22-32P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-32P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL68G22-32P6-6106.pdf
Availability of DL68G22-32P6-6106
QUANTITY
DL68G22-32P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-32P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G22-32P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-32P6-6106
Related LinksDL68G22-, DL68G22-32P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G22-32P6-6106 Details Description
Related parts for DL68G22-32P6-6106
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256-TAP 10-UMAX datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
025/110/250 38P PLUG ASSY NAT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf