XP Power DLE15PS500-A
DLE15PS500-A picture photo
Mfg. Part Number
DLE15PS500-A
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 24-30V 500MA
Datasheet Download
DLE15PS500-A.pdf
Availability of DLE15PS500-A
QUANTITY
DLE15PS500-A Order Process
Ship out your order
Specifications of DLE15PS500-A
Internal Part NumberEIS-DLE15PS500-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDLE Series TUV Certificate
DLE Series UL Certificate
RoHS InformationDLE Series Declaration of Conformity
FamilyLED Supplies
SeriesDLE
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output24 ~ 30 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency83%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension4.33" L x 1.38" W x 0.98" H (110.0mm x 35.0mm x 25.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLE15PS500-A
Related LinksDLE15P, DLE15PS500-A Datasheet, XP Power Distributor
DLE15PS500-A Details Description
Related parts for DLE15PS500-A
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MCG16K datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 280X80MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 68NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf