XP Power DLE60PS48
DLE60PS48 picture photo
Mfg. Part Number
DLE60PS48
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 34-48V
Datasheet Download
DLE60PS48.pdf
Availability of DLE60PS48
QUANTITY
DLE60PS48 Order Process
Ship out your order
Specifications of DLE60PS48
Internal Part NumberEIS-DLE60PS48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDLE45/60 Series TUV Certificate
DLE45/60 Series UL Certificate
DLE45/60 Series CB Report
RoHS InformationDLE45/60 Series Declaration of Conformity
FamilyLED Supplies
SeriesDLE60
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output34 ~ 48 V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.73" L x 1.78" W x 1.27" H (164.1mm x 45.3mm x 32.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLE60PS48
Related LinksDLE6, DLE60PS48 Datasheet, XP Power Distributor
DLE60PS48 Details Description
Related parts for DLE60PS48
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C, SMBus Dimming 40mA 12-BGA MICROSTAR JUNIOR (2.5x2.0) datasheet.pdf
SENS HI FLEX 1MM DIA SIDEVIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 140POS .050 SMD datasheet.pdf
14CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR S datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf