XP Power DLG100PS36
DLG100PS36 picture photo
Mfg. Part Number
DLG100PS36
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 26-36V
Datasheet Download
DLG100PS36.pdf
Availability of DLG100PS36
QUANTITY
DLG100PS36 Order Process
Ship out your order
Specifications of DLG100PS36
Internal Part NumberEIS-DLG100PS36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDLG Series TUV Certificate
DLG Series UL Certificate
RoHS InformationDLG Series Declaration of Conformity
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesDLG
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)2.8A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOTP, OVP, SCP
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 2.68" W x 1.54" H (222.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLG100PS36
Related LinksDLG10, DLG100PS36 Datasheet, XP Power Distributor
DLG100PS36 Details Description
Related parts for DLG100PS36
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf