E-Switch DM085Q103F055P1A
DM085Q103F055P1A picture photo
Mfg. Part Number
DM085Q103F055P1A
Datasheet Download
DM085Q103F055P1A.pdf
Availability of DM085Q103F055P1A
QUANTITY
DM085Q103F055P1A Order Process
Ship out your order
Specifications of DM085Q103F055P1A
Internal Part NumberEIS-DM085Q103F055P1A
Standard Package5,000
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC5V
Actuator TypeLever, Leaf
Features-
Operating Force, Torque55gf
Release Force12gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.305" (7.75mm)
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DM085Q103F055P1A
Related LinksDM085Q10, DM085Q103F055P1A Datasheet, E-Switch Distributor
DM085Q103F055P1A Details Description
Related parts for DM085Q103F055P1A
CONN HEADER VERT .100 6POS 15AU datasheet.pdf
C.B. EDGE GUIDE NATURAL NY 1.5" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 2" H2O 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.25W DO204AL datasheet.pdf