Cornell Dubilier Electronics DME6P15K-F
DME6P15K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6P15K-F
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6P15K-F.pdf
Availability of DME6P15K-F
QUANTITY
DME6P15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6P15K-F
Internal Part NumberEIS-DME6P15K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6P15K-F
Related LinksDME6P, DME6P15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6P15K-F Details Description
Related parts for DME6P15K-F
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CBL TIE HDLR ARROW MNT NATURAL datasheet.pdf
SL 5.08/08/180B 3.2SN DKGN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 175POS GOLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf