Cornell Dubilier Electronics DME6P15K
DME6P15K picture photo
Mfg. Part Number
DME6P15K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6P15K.pdf
Availability of DME6P15K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DME6P15K Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6P15K
Internal Part NumberEIS-DME6P15K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6P15K
Related LinksDME6, DME6P15K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6P15K Details Description
Related parts for DME6P15K
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 35W NI-780 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TL TOGGLE HDW PKT TERM ENCLOSE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf