Cornell Dubilier Electronics DMM2P68K-F
DMM2P68K-F picture photo
Mfg. Part Number
DMM2P68K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
DMM2P68K-F.pdf
Availability of DMM2P68K-F
QUANTITY
DMM2P68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DMM2P68K-F
Internal Part NumberEIS-DMM2P68K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDMM
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMM2P68K-F
Related LinksDMM2P, DMM2P68K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DMM2P68K-F Details Description
Related parts for DMM2P68K-F
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 35A 0.63 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.04A 330 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf