Diodes Incorporated DMN3009SFG-7
DMN3009SFG-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMN3009SFG-7
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 16A POWERDI333
Datasheet Download
DMN3009SFG-7.pdf
Availability of DMN3009SFG-7
QUANTITY
DMN3009SFG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMN3009SFG-7
Internal Part NumberEIS-DMN3009SFG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Ta), 45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.5 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2000pF @ 15V
Power - Max900mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerVDFN
Supplier Device PackagePowerDI3333-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMN3009SFG-7
Related LinksDMN300, DMN3009SFG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMN3009SFG-7 Details Description
Related parts for DMN3009SFG-7
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
HEATSHK 12.7MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HDR 30POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf