Murata Electronics North America DMS-20PC-2-GS-C
DMS-20PC-2-GS-C picture photo
Mfg. Part Number
DMS-20PC-2-GS-C
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT
Datasheet Download
DMS-20PC-2-GS-C.pdf
Availability of DMS-20PC-2-GS-C
QUANTITY
DMS-20PC-2-GS-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS-20PC-2-GS-C
Internal Part NumberEIS-DMS-20PC-2-GS-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDMS-20PC Subminiature Digital Panel Voltmeters
Featured ProductDMS-20PC Series Panel Meters
3D ModelDMS-20LCD/PC.pdfDMS-20LCD/PC.sldprtDMS-20LCD/PC.stpDMS-20LCD/PC.igs
Standard Package12
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesDMS-20PC
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range±20VDC
Display TypeLED - Green Characters
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.370" (9.40mm)
Output TypeReference
Voltage - Supply5VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.93mm x 21.29mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS-20PC-2-GS-C
Related LinksDMS-20P, DMS-20PC-2-GS-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DMS-20PC-2-GS-C Details Description
Related parts for DMS-20PC-2-GS-C
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CBL CLAMP FLAT W/TAPE 1.5X.5"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 802MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 24POS datasheet.pdf
CONTACT PIN 14-16 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.803KOHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 100W datasheet.pdf