Murata Electronics North America DMS-30PC-0-BS-C
DMS-30PC-0-BS-C picture photo
Mfg. Part Number
DMS-30PC-0-BS-C
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 200MVDC LED PANEL MT
Datasheet Download
DMS-30PC-0-BS-C.pdf
Availability of DMS-30PC-0-BS-C
QUANTITY
DMS-30PC-0-BS-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS-30PC-0-BS-C
Internal Part NumberEIS-DMS-30PC-0-BS-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDMS-30PC Series.pdfDMS-30PC Series.sldprtDMS-30PC Series.stpDMS-30PC Series.igs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Oct/2015
Standard Package12
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesDMS-30PC
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range±200mVDC
Display TypeLED - Blue Characters
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.560" (14.20mm)
Output TypeReference
Voltage - Supply5VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 53.80mm x 22.30mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS-30PC-0-BS-C
Related LinksDMS-30P, DMS-30PC-0-BS-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DMS-30PC-0-BS-C Details Description
Related parts for DMS-30PC-0-BS-C
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
PLUG HE13 IDC 180 2 P AWG 26-24 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 06CKT TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CRIMPFOX 4 IN 1 TOOL datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf